KinderGarten > Anglické školky > Praha 9 Střížkov > Náš tým

Náš tým

Naší prioritou je umožnit dětem, aby harmonicky a komplexně rozvíjely svou osobnost na základě svých možností, schopností, zájmů, prožitků, a to v prostředí plném lásky, pochopení a důvěry. Chceme dovést dítě k tomu, aby získalo psychickou i sociální samostatnost, základy pro zdravé sebevědomí a sebejistotu, schopnost být samo sebou, tvořivě přemýšlet a jednat. Hlavním záměrem je rozvíjení citu a lásky ke svému okolí a sobě samému, aby dítě věřilo ve svou jedinečnost.

V KinderGarten Střížkov, považujeme výběr pedagogických pracovníků za zcela stěžejní, a proto nikdy nehledáme pouze dobrého učitele s kvalifikací, ale také moudrého rádce, znalce duševního života dětí, nositele morálních a kulturních hodnot, oporu a přítele dětí.

Dominique Rodrigue (Kanada)

provozní ředitelka - lektorka anglického jazyka

Dominique is from Ottawa, Canada. She has a college degree in photography as well as in Travel and Tourism. She also has her TEFL certificate and her TEYL (Teaching English to Young Learners) certificate. She is presently completely her bachelor's degree in communications. Dominique has been working with children for many years. In Canada she was a hockey/ringette coach for young children and also was an English and French tutor/caregiver to young children. When she moved to Prague, she dedicated herself to working with children and teaching them English through play and interactive activities. She has been working with children ages 3-10 in Prague for nearly 5 years, 3 years at KinderGarten Budějovicka. Along with teaching children, Dominique loves to create art & crafts, play hockey and ringette and going for hikes with her family and doggie.

Isabel Tara Mahoney (Velká Británie/Česká republika)

lektorka anglického jazyka - učitelka

Isabel is from Prague and grew up in a bilingual family hearing English and Czech language, being fluent in both. She is presently completing her master’s degree in Primary School Education at Palacky University in Olomouc. She spent a year studying abroad in Sweden. She has been working with young children for about four years. She taught English in a kindergarten in Olomouc, helped out in a private bilingual kindergarten and at summer camps for children. She tutors children English privately.
Isabel likes working with children and helping others. She has a passion for travelling, art and music. In her free time she enjoys long nature walks, going to galleries, doing art&crafts, singing, cooking and baking.

Mgr. Tereza Vašutová

učitelka

Vystudovala Ostravskou Univerzitu Pedagogickou fakultu a v rámci studia absolvovala program Work&Travel v USA, New York., kde působila jako tenisový trenér dětí v campu Mahawk, New York a v zimním období jako instruktor bruslení v Lasker Ice rink Brooklyn, NY. Tereza také vedla lekce jak individuální i skupinové dětí různých věkových kategorií. Po úspěšném dokončení vysoké školy odcestovala do Australie, kde se věnovala intenzivně studiu angličtiny a pokračovala plynule na Shafston Internation College v Brisbane, studiem Marketingu a pak také v Melbourne International College. Babysitting a trénováni tenisu dětí byly mimo jiné práce, které vykonávala jak v Brisbane tak Melbourne. V současné době pracuje jako fitness instruktor Pilates a yogy a také cvičení s dětmi předškolního věku.

Valentino Mele

učitel

Valentino is from Prague and Rome, half czech and half italian. His bilingual family was encouraging him from his early childhood to learn languages and study mainly in international schools which made him master over seven languages. He studied in the French Lyceum in Prague, then studying in Prague British School were he passed his IGCSE exams managed by the Cambridge University. He has done his bachelor's degree in Charles University, where he studied teaching and art education. He is currently finishing his master's degree of the same two fields. Valentino had aswell a big opportunity to study in Portugal for a year under the Erasmus+ program. There he studied teaching, art education and gerontology which was a great way to compare teaching techniques in more countries. His experience as a teacher is truly vast. He taught in eight schools, mainly kindergartens where most of the time he was the chief of the english language, primary schools where he taught mainly art education and italian language and in high school, where he taught art. He is also teaching english privately. One of his biggest passions is art, as a professional painter he knew that being creative and teaching art would be his perfect mixture.

Pavlína Brchlová

hospodyňka

Pavlína je naší hospodyňkou, která nám denně připravuje čerstvé a zdravé svačinky, vydává obědy a podílí se na sestavování vyváženého jídelníčku.

Pro více informací volejte: 773 565 804