Praha 4 Rozárčina

Náš tým

Zdeňka Šindlerová

provozní manažerka

Vystudovala střední obchodní školu obor podnikání a po ukončení studia pracovala jako vedoucí provozovny. Po mateřské dovolené nastoupila do společnosti KinderGarten na pozici asistentky jednatele společnosti. Od roku 2012 působila ve firemní školce UniCreditBank jako hospodářka a hospodyňka. V naší školce KinderGarten Rozárčina pracuje na pozici provozní manažerky.

Michaela Bednářová, DiS.

učitelka v mateřské škole

Michaela absolvovala střední pedagogickou školu v Berouně. Poté vystudovala Vyšší odbornou školu hereckou v Praze, kde se věnovala nejdříve klasické činohře a poté loutkoherectví a alternativní tvorbě. Již během studia herectví se stala členkou dvou divadelních souborů zaměřujících se na dětského diváka a také vedla dramatický kroužek v jedné pražské školce. Kromě divadla mezi její oblíbené činnosti patří zpěv, hra na kytaru a práce s dětmi.

B.A. Jackson Smith (USA)

lektor anglického jazyka

My name is Jackson Smith, born in Los Angeles and raised in San Diego, California, but I've been calling Prague home since 2017! I have my BA in English Language  and Theatre Arts and Performance Studies from the University of San Diego. I also have my TEFL certification, including a special course for young learners, from The Language House here in Prague. I've been teaching English to preschools since 2017, and I am excited to be a part of this team. In the US I taught English to students from Mexico and other Latin American countries, and also taught high school theatre and improv comedy. I love performing stand up comedy, movie nights with scented candles, and going out dancing.

B.A. Isabella H. Steussy (USA)

lektorka anglického jazyka

My name is Bella Steussy. I am from San Diego California, and studied at the University of California Santa Barbara completing a B.A. in Communication and a minor in English. Upon my recent move to Prague I have completed both the TEFL certificate as well as a young learner certificate. I have experience working with children of all ages, and am so excited to begin work here in Prague. In my free time I enjoy spending time with friends and family, playing the guitar, and traveling to new places.

Allison Page (USA)

lektorka anglického jazyka

Hello! My name is Allison and I have moved to Prague all the way from New Hampshire, USA since early 2023! I have been working with children since I have moved to Prague where I have completed the TEFL certificate and teaching them is my passion. My previous career was the military where I've gained a ton of background knowledge of the world, and traveled all over Asia and Australia.  My favorite things to do are reading, cooking, and spending time with friends. I look forward to meeting you!

B.S. Emma Evans (USA)

lektorka anglického jazyka

My name is Emma and I am from Raleigh, North Carolina. I graduated from the University of North Carolina Wilmington with a degree in Public Health, but have always enjoyed working with children. I have many years of experience working with children in different settings from summer camps, to nannying, and now teaching! I earned my TEFL certificate and moved to Prague to give me the opportunity to do what I love all while experiencing a new place. There is nothing more rewarding to me than teaching children and watching them grow! Outside of the classroom I love to crochet, explore the outdoors, and travel to new places.

Eliška Jirsová

asistentka učitelky MŠ

Eliška vystudovala gymnázium v Hořovicích a teď je studentkou bakalářského studia psychologie na Newyorské univerzitě v Praze. V prvním ročníku studia jako stážistka pomáhala při výzkumu zabývajícím se duševním zdraví dětí a adolescentů v NUDZ. Eliška má velmi kladný vztah k dětem a na práci ve školce se těší. Mezi její zájmy patří cestování, poznávání nových kultur a jazyků, čtení, či procházky přírodou.

Andrea Hrodějová, DiS.

učitelka v mateřské škole, zdravotní sestra - nutriční terapeutka

Andrea je součástí týmu KinderGarten Budějovická od roku 2017, vystudovala Střední školu managementu a služeb a Vyšší odbornou zdravotnickou školu v Praze. Následně zahájila studium předškolní a mimoškolní pedagogiky, aby si doplnila kvalifikované vzdělaní k již získaným zkušenostem. Od srpna 2021 nastupuje na pobočku KinderGarten Rozárčina, kde bude její novou náplní práce vést tým pedagogického sboru. Během spolupráce absolvovala kurzy např: Jak rozvíjet rozumové schopnosti u dětí předškolního věku, Vzdělávání dětí od 2 let v MŠ, Cvičení s dětmi (Jóga, Tai-či) a jiné.