Praha 4 Rozárčina

Náš tým

Zdeňka Šindlerová

provozní manažerka

Vystudovala střední obchodní školu obor podnikání a po ukončení studia pracovala jako vedoucí provozovny. Po mateřské dovolené nastoupila do společnosti KinderGarten na pozici asistentky jednatele společnosti. Od roku 2012 působila ve firemní školce UniCreditBank jako hospodářka a hospodyňka. V naší školce KinderGarten Rozárčina pracuje na pozici provozní manažerky.

Andrea Hrodějová, DiS.

učitelka v mateřské škole - zástupkyně provozní manažerky

Andrea je součástí týmu KinderGarten Budějovická od roku 2017, vystudovala Střední školu managementu a služeb a Vyšší odbornou zdravotnickou školu v Praze. Následně zahájila studium předškolní a mimoškolní pedagogiky, aby si doplnila kvalifikované vzdělaní k již získaným zkušenostem. Od srpna 2021 nastupuje na pobočku KinderGarten Rozárčina, kde bude její novou náplní práce vést tým pedagogického sboru. Během spolupráce absolvovala kurzy např: Jak rozvíjet rozumové schopnosti u dětí předškolního věku, Vzdělávání dětí od 2 let v MŠ, Cvičení s dětmi (Jóga, Tai-či) a jiné.

Laura Haverty (USA)

lektorka anglického jazyka

My name is Laura Haverty and I am from Long Island, New York. I have a degree in Human Development and Family Relations from Plattsburgh State New York. During my time at University,  I had an internship as a full time preschool teacher as well as a nanny.  I moved to Prague in January of 2022, where I received my TEFL certification from The Language House. During my free time, I love to go for walks around nature, listen to music and practice yoga. I love working with children and I can’t wait to begin getting to know my new students here at KinderGarten Rozárčina!

Payton Moeller (USA)

lektorka anglického jazyka

My name is Payton Moeller and I am from New Braunfels, Texas. I have a bachelors of arts in Clinical Psychology from Texas State University. I have worked as a substitute and as a teachers assistant with preschool age children throughout college. I moved to Prague this year and love everything about it. I recently earned my TEFL certification here in Prague and am excited to begin teaching in a new environment. I love working with young children and am excited to begin teaching here.

Sarah Chesser (USA)

lektorka anglického jazyka

Hello! My name is Sarah Chesser and I’m from Durham, North Carolina. I received my bachelors of arts in English, Professional Writing from the University of North Carolina Wilmington in May of 2018. Prior to moving to Prague, I worked in Human Resources and as a camp counselor for young children. In my free time I love reading, writing, painting, drawing, making music and getting out in nature.

Victoria Nazarov (USA)

lektorka anglického jazyka

My name is Victoria Nazarov and I am from Brooklyn, New York. I received my bachelors of arts in Journalism and English Literature from Rutgers University in 2019. I am a yoga instructor with five years of experience teaching young children as well as adults, and I also have experience teaching swim and dance lessons to children. I recently received my TEFL certificate here in Prague and I absolutely love the city and can't wait to begin teaching here. In my free time, I enjoy reading, baking, knitting, practicing yoga, and spending time in nature.

Michaela Bednářová, DiS.

učitelka v mateřské škole

Michaela absolvovala střední pedagogickou školu v Berouně. Poté vystudovala Vyšší odbornou školu hereckou v Praze, kde se věnovala nejdříve klasické činohře a poté loutkoherectví a alternativní tvorbě. Již během studia herectví se stala členkou dvou divadelních souborů zaměřujících se na dětského diváka a také vedla dramatický kroužek v jedné pražské školce. Kromě divadla mezi její oblíbené činnosti patří zpěv, hra na kytaru a práce s dětmi.